а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копа

мн. копа
Вид збор: Именка, женски род
Куп сено или слама напластен во облик на конус.
Англиски: haystack
Примери:
Имаше доволно копи сено за цела зима.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи