а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копач

мн. копачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што копа земја, што копа во рудник итн.
Албански: gërmues
Примери:
Работи како копач на бунари.
2. Издолжена тешка метална алатка за копање тврда почва, за копачење, од едната страна рамна, од другата зашилена, cо долга цврста дрвена рачка во средината.
Англиски: pickaxe Албански: kazmë
Примери:
Со копачи и лопати ги ископаа темелите.
Изведенки
копачки прид.
копачкиот
Што се однесува на копач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи