а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копачка

мн. копачки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена копач.
Албански: gërmuese, prashitëse
Примери:
Онаа копачкана цел ден не се одмори.
2. Мал алат за копање; мала мотика.
Англиски: pickax Албански: gryese, kazmë
Примери:
Со копачката го скопа пиперот од плевел.
3. Bид народно машко оро кај кое ритамот постојано cе засилува.
Албански: lloj valle
Употреба: Музика и танц
4. Обувки за фудбал и за слични спортски игри.
Англиски: soccer shoes Албански: këpuc futbolli
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи