а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копачина

мн. копачини
Вид збор: Именка, женски род
ископачено земјиште
Употреба: Земјоделство
Примери:
На местото на копачината имаше шума.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи