а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишно растение cо мали ливчиња и жолти цветчиња што cе употребува како мирудија, во медицината и во козметиката.
Латински: Anethum graveolens Англиски: dill Албански: kopër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи