а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копан

мн. копани
Вид збор: Именка, машки род
1. Чукало за перење алишта, за чукање; пералка.
Англиски: bat Албански: stap, shkop
Примери:
Не може копан да го исчука ленот.
2. Бут од птица.
Англиски: leg Турски: kopan Албански: kofshë, këmbëz
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадеа печени копани.
Изведенки
копапче ср.
мн. копанчиња
ср. дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи