а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копанка

мн. копанки
Вид збор: Именка, женски род
Корито од издлабено дрво, обично за хранење на стоката.
Англиски: trough
Примери:
Овците ги крмеа во дрвена копанка.
Носи копанка cо малтер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи