а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

копаничарство

(едн.) копаничарството
Вид збор: Именка, среден род
Копаничарска дејност.
Англиски: woodcarving
Примери:
Цел живот се занимавал со копаничарство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи