а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

координација

мн. координации
Вид збор: Именка, женски род
Меѓусебно усогласување на дејства, функции, поими и сл.
Англиски: coordination Албански: koordinim
Примери:
Координација на дејствата на двата комитета.
Изведенки
координативен прид.
координативниот
Пример: координативен комитет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи