а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

координатор

мн. координатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што координира активности.
Англиски: coordinator
Примери:
Одговорен е координаторот за комуникации на канцеларијата на ОН.
Изведенки
1. координаторка ж.
мн. координаторки
2. координаторски прид.
координаторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи