а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

координата

мн. координати
Вид збор: Именка, женски род
1. Еден од елементите за одредување на положбата на една точка на рамнина или во просторот.
Англиски: coordinate Албански: koordinatë
Употреба: Математика
2. насоки, ориентации
Англиски: direction Албански: koordinatë, drejtim
Примери:
Цивилизациски координати.
Координати на творештвото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи