а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кооптација

мн. кооптации
Вид збор: Именка, женски род
Дополнување на составот на некој орган со нови членови без спроведување избори.
Англиски: cooptation
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи