а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кооперира

кооперираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се здружи, се здружува или е во кооперација.
Англиски: cooperate
Примери:
Кооперира cо селаните во пчеларството.
Изведенки
кооперирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи