а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конјунктурен

конјунктурни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на конјунктура; тој, тоа што се бара.
Англиски: in demand
Употреба: Екологија
Примери:
конјунктурни занимања
конјунктурна зделка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи