а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конјунктура

мн. конјунктури
Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба во активноста на стопанството, во понудата и побарувачката, изгледи за деловен успех.
Англиски: economic trend Германски: Konjunktur Албански: konjukturë, tendencë ekonomike
Употреба: Економија
2. Стек на погодни околности, добра можност за успех.
Англиски: boom Германски: Konjunktur Албански: konjuktur
Употреба: Разговорно
Примери:
Политичка конјунктура.