а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конјугација

мн. конјугации
Вид збор: Именка, женски род
1. Промена на глаголот по лице, број и време.
Англиски: conjugation Албански: konjugim, zgjedhim
Употреба: Граматика
2. Оплодување кај некои алги и едноклеточни животни.
Англиски: fertilization Албански: konjugim, fekondim
Употреба: Биологија
Изведенки
конјугациски прид.
конјугацискиот
Пример: конјугациски групи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи