а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кончест

кончестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 42468
Што е како конец; што е сличен на конец.
Примери:
Кончесто стебло.
Кончесто тело.