а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кончарка

мн. кончарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31991
Штичка на која девојчињата ги виткаат конците за везење.
Употреба: Архаизам
Примери:
Бабата ѝ купи шарена кончарка за да везе нишка по нишка.