а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концизен

концизниот
Вид збор: Придавка
Што е стегнат, збиен, кус и содржаен.
Англиски: concise
Примери:
Концизен договор.
Концизен исказ.
Изведенки
1. концизно прил.
Пример: Образложи концизно.
2. концизност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи