а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концесија

мн. концесии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28201
1. Договор на власта (државна или општинска) со приватно лице или cо странска фирма за давање на користење, под определени услови, претпријатие, земја и друг имот или за вршење некои работи.
Англиски: license Албански: koncesion, liçencë
Употреба: Економија
2. Излегување во пресрет на нечии желби.
Англиски: concession Албански: koncesion, lëshim
Примери:
Не се можни никакви концесии по тоа прашање.