а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концесионира

концесионираат; концесионирал; концесиониран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 44420
Дава (или зема под) концесија.
Употреба: Економија
Примери:
Никој не сака да ги концесионира македонските патишта.
Изведенки
концесионирање ср.
Пример: За оваа делница, во финална фаза е определување на деталите и условите за концесионирање на тој патен правец.