а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концерт

мн. концерти
Вид збор: Именка, машки род
1. Изведба на инструментални или вокални композиции пред публика според одредена програма.
Англиски: concert Албански: koncert
Употреба: Музика и танц
Примери:
Симфониски концерт.
Концерт на Филхармонијата.
2. Голема музичка творба за некој инструмент со оркестарска придружба.
Англиски: concert Албански: koncert
Употреба: Музика и танц
Примери:
Концерт за виолина и оркестар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи