а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концертира

концертираат; концертирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава концерт; настапи, настапува како изведувач на концерт.
Англиски: perform
Употреба: Музика и танц
Примери:
Со џез оркестарот концертираше во многу земји.
Изведенки
концертирање ср.
глаг. им.