а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концертен

концертниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на концерт, што служи за изведба на концерти.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Концертна сала.
Концертно пијано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи