а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концепција

мн. концепции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6009
1. Замисла, cфаќање на работите, главна мисла.
Англиски: conception Албански: konceptim, koncepcion
Примери:
Научна концепција.
Концепција на наставните планови.
Идеолошка концепција.
2. зачнување, забременување
Англиски: conception Албански: mbetje shtatëzanë
Употреба: Биологија
Изведенки
концепциски прид.
концепцискиот
Што се однесува на концепција.
Пример: Концепциска замисла.