а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концепт

мн. концепти
Вид збор: Именка, машки род
1. Нацрт на писмен состав или говор.
Англиски: concept Албански: koncept
Примери:
Си направи концепт пред испитот.
2. поим, замисла, миcлење
Англиски: concept Албански: koncept, nocion
Примери:
Имам концепт по тоа прашање.
Изведенки
концептуален прид.
концептуалниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи