а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концентричен

концентричниот
Вид збор: Придавка
1. Што има заеднички центар, средиште.
Англиски: concentric
Примери:
Концентрични кругови.
2. Што е насочен од повеќе страни во еден правец, кон една цел.
Англиски: concentric
Примери:
Концентричен напад на градот.
Изведенки
1. концентрично прил.
Пример: Авионите кружеа концентрично.
2. концентричност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи