а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концентрира

концентрираат; концентрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9232
1. Сосредоточи, сосредоточува, собере, собира на едно место.
Англиски: concentrate Албански: koncentroj, mbledh
Примери:
Грозјето концентрира многу шеќер.
2. згусне, згуснува
Англиски: concentrate Албански: dend;sohet, mpikset, trashet
Употреба: Хемија
3. За руда - пречисти, пречистува, збогати, збогатува.
Англиски: concentrate Албански: pastrohet, pasurohet
4. (се концентрира) Се сосредоточи, се прибере, си ги среди мислите.
Англиски: focus Албански: fokusohet, përqëndrohet
Примери:
Се концентрираше над работата.
Изведенки
концентрирање ср.
глаг. им.