а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концентрација

(едн.) концентрацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Сосредоточување, собирање на едно место.
Англиски: concentration Албански: koncentrim
Примери:
Концентрација на капиталот.
Концентрација на сообраќајот.
2. Висок степен на прибраност, присебност, сосредоточеност.
Англиски: concentration Албански: koncentrim
Примери:
Концентрација на вниманието.
3. Степен на густина на материјата.
Англиски: concentration Албански: koncentrim
Употреба: Хемија
Примери:
Концентрација на метал во рудата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи