а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

концентрат

мн. концентрати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32608
1. Тоа што е збиено, згуснато.
Англиски: concentrate Албански: koncentrat, kompaktësi
2. Сув прехранбен продукт.
Англиски: concentrate Албански: koncentrat
Употреба: Гастрономија
Примери:
Лимонов концентрат.
3. Производ на кој со преработка му е зголемена основната материја.
Англиски: concentrate Албански: koncentrat
Употреба: Хемија
Примери:
Оловен концентрат.