а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфронтација

конфронтацијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16089
Противставување, соочување, судир.
Англиски: confrontation Албански: konfrontim
Примери:
Политичка конфронтација.
Конфронтација на идеи.
Изведенки
конфронтациски прид.
конфронтацискиот
Пример: Конфронтациски погледи.