а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конформизам

(едн.) конформизмот
Вид збор: Именка, машки род
Пасивно прифаќање и прилагодување на мислењето и постапките од средината.
Англиски: conformism
Примери:
малограѓански конформизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи