а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфликт

мн. конфликти
Вид збор: Именка, машки род
1. Судир меѓу две или повеќе страни.
Англиски: conflict Албански: konflikt, përleshje
Примери:
конфликт на интереси
генерациски конфликт
2. Судир во меѓународните односи.
Англиски: conflict Албански: konflikt
Употреба: Дипломатија
Примери:
оружен конфликт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи