а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфискува

конфискуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врши конфискација, запленува, заплени.
Англиски: confiscate
Примери:
Му го конфискуваа имотот.
Ја конфискувале книгата.
Изведенки
конфискување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи