а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфирмација

мн. конфирмации
Вид збор: Именка, женски род
1. Потврда на некоја пресуда или одлука.
Англиски: confirmation
2. Кај католиците: обред на потврдување на верата.
Англиски: confirmation Албански: konfirmim, pohim
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи