а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфидент

мн. конфиденти
Вид збор: Именка, машки род
Доверлива личност, агент.
Англиски: confidante
Примери:
Јас не сум доушник, ниту конфидент на власта!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи