а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфигурација

мн. конфигурации
Вид збор: Именка, женски род
1. Надворешен облик на нешто.
Англиски: configuration Албански: konfiguracion
2. Надворешен облик на земјиште.
Англиски: configuration Албански: konfiguracion
Употреба: Географија
Примери:
Конфигурација на теренот.
3. Меѓусебна положба на некои предмети.
Англиски: configuration Албански: konfigurim
Примери:
Конфигурација на ѕвездите.
4. Начин на поврзување на елементите во еден компјутерски систем.
Англиски: configuration Албански: konfigurim
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи