а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфети

Вид збор: Именка, множина
1. Ситни колачиња.
Албански: ëmbëlsira të vogla
Употреба: Гастрономија
2. Разнобојни парченца хартија со кои луѓето се опсипуваат едни со други на забави, балови и др.
Англиски: confetti Албански: konfeti
Примери:
Ги расфрлаше конфетите на сите страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи