а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конферира

конферираат; конферирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 37507
Одржи, држи конференција, заседава, се советува.
Англиски: confer
Употреба: Разговорно
Примери:
Министерот конферира со синдикатот.
Изведенки
конферирање ср.
глаг. им.