а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конференција

мн. конференции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2779
Собир на повеќе луѓе за некоја тема.
Англиски: conference Албански: konferencë
Примери:
Конференција за печат.
Научна конференција.
Партиска конференција.
Изведенки
конференциски прид.
конференцискиот
Пример: конференциски заклучоци