а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конферансие

мн. конферансиеја
Вид збор: Именка, машки род
Тој што раководи со некоја приредба, ја најавува програмата на јавна изведба.
Англиски: moderator
Примери:
Ми падна честа да бидам конферансие на приредбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи