а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфекционер

мн. конфекционери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што произведува или продава конфекција.
Примери:
Конфекционерите бараат намалување на придонесите за вработување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи