а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конфедерација

мн. конфедерации
Вид збор: Именка, женски род
1. Сојуз, заедница на повеќе суверени држави на која се пренесуваат дел од државните функции.
Англиски: confederation Албански: konfederatë
Употреба: Дипломатија
2. Заедница на некои организации.
Англиски: confederation Албански: konfederat
Употреба: Административен термин
Изведенки
конфедерациски прид.
конфедерацискиот
Пример: конфедерациска држава
FlexiMac
 менување на македонски глаголи