а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конуштиса

(се) конуштисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се запознае со некого.
Англиски: acquaint Турски: konuşmak Албански: njoh
Употреба: Разговорно
Примери:
На туѓина се конуштисал со него.
2. Се состане, се виде, разговара со некого.
Англиски: talk Турски: konuşmak Албански: zakohet, shihet
Употреба: Разговорно
Примери:
Се сретнале и се конуштисале за свадбата.
Изведенки
конуштисува несв.
(се) конуштисуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи