а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конус

мн. конуси
Вид збор: Именка, машки род
Геометриско тело чии контури се добиваат со вртење на еден правоаголен триаголник околу една од страните што го образуваат правиот агол.
Англиски: cone
Употреба: Математика
Примери:
Вертикален конус.
Кос конус.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи