а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

конусен

конусниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на конус.
Англиски: conic
Примери:
конусен пресек
Изведенки
конусно прил.
Пример: Конусно го продупчува каменот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи