а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контура

мн. контури
Вид збор: Именка, женски род
Линија што оди на работ, што оцртува нешто.
Англиски: contour
Примери:
Ги нацрта контурите на лицето.
Се наѕираат контурите на езерото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи