а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контумација

Вид збор: Именка, женски род
1. Неодзивање на судски наредби или покани.
2. Во шахот - казна за непридржување до времето определено за размислување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи