а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контузија

мн. контузии
Вид збор: Именка, женски род
Повреда на телото предизвикана од триење или од удар со тап предмет, при пад или од силен притисок на воздух.
Англиски: contusion
Употреба: Медицина
Примери:
Од бомбата имаше контузија на градите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи