а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

контролер

мн. контролери
Вид збор: Именка, машки род
Хардвер или софтвер за контролирање на функциите во еден информатички систем.
Англиски: controller
Употреба: Информатика
Примери:
комуникациски контролер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи